Tento článek byl publikovaný na internetových stránkách Vím, co jím.
Již jste vyzkoušeli fenykl, nebo kolem něj na trhu či v obchodě jen zvědavě kroužíte, ale nemáte představu, co s ním, a odvahu ho naservírovat? Probuďte v sobě touhu objevovat a fenykl vyzkoušejte. Z hlediska zpestření chutě i účinků na zdraví to stojí za to.
I když na našich stolech není fenykl ještě stále nejběžnější zeleninou, jeho přednosti už znali a využívali například staří Řekové a Římané. Cenili si ho pro jeho kořenitou vůni, nasládlou chuť i léčivou sílu. „Do Evropy se dostal z Číny, Indie a Orientu. Římanky si připravovaly fenyklový salát proti obezitě,“ říká dietoložka Karolína Hlavatá.
Proč fenykl zařadit do jídelníčku?
Stejně tak jako většina ostatních druhů zeleniny i fenykl se může pyšnit nízkou energetickou hodnotou a můžete ho do jídelníčku zařadit i pokud se zrovna snažíte hubnout.
„Fenykl má docela vysoký obsah vlákniny, kolem tří gramů, relativně vysoký obsah vitamínu C, je v něm i draslík či kyselina listová,“ dodává dietoložka. Díky vláknině je fenykl ideální zeleninou pro lidi, které často trápí nadýmání, zácpa nebo nepříjemné pocity plnosti střev a žaludku.
Je skvělý do salátů
Použití fenyklu není nijak složité a nevyžaduje mimořádnou kuchařskou zdatnost. „Přidává se do salátů a dušených mas, hodí se jako příloha k rybám, do zálivek, často se nakládá. Výborný je také grilovaný,“ radí Karolína Hlavatá.
Jak ho upravit?
· Nať lze využít jako zelenou bylinku do salátů či na ozdobu pokrmů.
· Do salátu fenykl krájíme na velmi tenká kolečka.
· Chceme-li ho vařit, podélně ho rozpůlíme a rozčtvrtíme a pak vaříme asi 15 minut v osolené vodě.
· Lze ho ochutit citrónem, pepřem, koriandrem, octem, ale také ovocem, například jablky či pomeranči.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.